Et spesielt tsunami-minne i Thailand

Tags

, , , , , , , ,
Et spesielt tsunami-minne i Thailand

Fastkilt mellom noen trær på Aonang Beach ligger en knust longtailbåt. Den har blitt et ufrivillig monument over hva som skjedde da tsunamien skyllet inn  over Thailand og drepte mange i jula for seks år siden.

Vi som ikke var der har ikke fantasi nok til å skjønne hvilke enorme krefter som var i spill da tsunamien kom 26.12.2004. Den brakte død og knuste knuste hele kystlandsbyer ikke bare i Thailand, men også i mange andre land som ligger rundt Andaman-havet.

Mange steder i Aonang-bukta i Thailand har de heldigvis nå fått systemer og høye tårn med sirener som kan varsle folk før tsunamien kommer. For det er dessverre ikke spørsmål om det kommer en ny tsunami, men når det vil skje igjen og hvor stor den vil bli. Og da gjelder det ikke å være på stranda, men søke tilflukt i høyden.

Når du ser den knuste longtailbåten på Aonang Beach, som tidligere har brakt lokalbefolkning og turister ut til de mange øyene, så får du et glimt om hva som dessverre hendte i jula 2004.

Longtailbåten har nummer 125. Denne uka tok jeg båt nummer 129. Men det gikk heldigvis bra.

På den knuste båten har noen malt ”Tsunami Memo 26.12.2004”.

En påminnelse at vi ikke må glemme de mange som mistet livet den tragiske juledagen for seks år siden.

Hjelper deg gjerne med å ta gode bilder
Ta kontakt med Trond Heggelund på mobiltelefon  + 47 90 12 80 60.

E-mail: Klikk her!

Her er noen av kundene som har benyttet Trond Heggelunds tjenester.

Leave a Reply

Copyright © 2010 Trond Heggelund. All rights reserved. Materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale direkte med Trond Heggelund (utgiver) er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov. Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel.

Følg meg på bloglovin | Blogglisten | Blopp.no | Fotobloggar

Bloggurat